Kurye Kimdir

Halk dilinde elçilik postasını yerine ulaştırmakla görevli kimseye denen isimdir Kurye, günümüzde ise genelde büyükşehirlerin  özellikle İstanbul ve izmir başta olmak üzere  trafik yoğunluğu sebebi ile evrak ve belge gibi gönderilerin bir yerden diğer bir yere taşımacılığı yapan kimselere denir. 

Kuryeler yapmış oldukları iş alanında Yaya Kurye, Arabalı Kurye, Motorlu Kurye ve Kiralık Kurye olmak üzere 4 hizmette sınıflandırılırlar.

Bir kurye firmasında çalışan Kurye, sabah mesai başlangıç saati olan 08.30′ da merkezde bulunan operatörüne anonsunu yapar ve varsa bulunduğu bölge üzerindeki evrakların adreslerini alır. Kendisine verilecek adresleri sırayla toplar, yapmış olduğu dağıtımların ardından operatörüyle sürekli irtibat halinde olarak yeni kayıtlarını takip eder.Ve aldığı evrakları zaman sıralamasını göre dağıtır.

Birer asker gibi yağmur, çamur, kar, güneş demeden bir görev adamı olarak işini benimseyen Kuryeler, istanbul trafiğindeki motorlarının üzerinde yanınızdan rüzgar gibi geçme özellikleri ile istanbulun o zorlu yollarına ortaklık eden yol uzmanıdır.

Hemen Ara