Acıbadem Kurye

Merkez Kurye Acıbadem Motorlu Kurye Acil Gitmesi Gereken Evrak Paket Gönderilerinizi Zamanında Ve Güvenli Bir Şekilde Vereceğiniz Adreslere En Acil Şekilde Ulaştırırız,Merkez Kurye İstanbul Motorlu Kurye Hizmetleri.

Acıbadem, İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan, Kadıköy ve Üsküdar ilçelerinin sınırları içerisinde toprakları bulunan bir mahalledir.

Yerleşim

Tekin Yokuşu Acıbadem Hastanesine çıkıp Acıbadem Caddesi’ne bağlanır.

20 sene öncesine kadar Hasanpaşa’ya bağlı olan semt, nüfus yoğunluğuyla birlikte Güney kısmı Kadıköy’e (Aşağı Acıbadem), kuzey kısmı iseÜsküdar’a (Yukarı Acıbadem) bağlı olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Anadolu yakasında, Küçük Çamlıca’nın güney yamaçlarında, Hasanpaşa, Koşuyolu ve Küçük Çamlıca arasında yer almaktadır. Kızıltoprak Sapağı’yla birlikte Kadıköy’den çıkan Halitağa Caddesi isim değiştirerek Acıbadem Caddesi’ne dönüşür. Acıbadem semtinin alt sınırı bu caddenin güney ucundan başlamaktadır. Bu cadde Küçük Çamlıca’ya kadar ulaşmakta, yine caddenin kuzey ucu da semtin üst sınırını oluşturmaktadır. Semt, ana damarı olan Acıbadem Caddesi’nin doğu ve batı kısmında konumlanmıştır.

Acıbadem Köprüsü ise semti ortasından bölen E5 otoyolunun üzerine kurulmuştur. Acıbadem Caddesi’nden yukarı doğru çıkarken (Küçük Çamlıca yönü) Acıbadem Köprüsü’nden sonra solda kalan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin bitiminin hemen ardından Acıbadem Caddesi’ne dik olarak başlayan Faik Bey Sokak ve Şevket Paşa Sokak ise Kadıköy-Üsküdar sınırını oluşturmaktadır.Acıbadem Tarihi Salı Pazarı’nıFikirtepe ile paylaşmaktadır

Google Maps üzerinden Acıbadem’i incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tarihi

Eskiden geniş çayırların, bağların, bahçelerin ve koruların arasında Osmanlı saray mensuplarının, sultanların, şehzadelerin, paşaların köşklerininbulunduğu Acıbadem, bugün yoğun yerleşme alanıdır. Bu yoğun yerleşme arasında, geçmişin izlerini taşıyan yapılar ve mekânlar vardır. Semtin Nişantaşı olarak bilinen kesimine II. Mahmud döneminde bir nişan taşı dikilmiştir. Padişahın, bugün yerinde bulunmayan kasrından bin adım uzaktaki bir yumurtayı vurduğu, bu nişan taşının da buraya dikildiği söylenir. Komşu semti Koşuyolu ise yine Osmanlı saray mensuplarının at bindikleri, 1900-1920 yıllarında ise at yarışlarının düzenlendiği semttir.

Acıbadem semtinin önemli tarihsel yapıları arasında, Abdülaziz Av Köşkü, İbrahim Ağa Camii, Ethem kaptan Camii, Faik Paşa Camii olarak da bilinen kare planlı ve tek minareli Acıbadem Camii, Acıbadem Çeşmesi, Ayrılık Çeşmesi sayılabilir. Ayrıca bu semtin en önemli yapıları arasında ünlü ülkücü H.S.O’nun evi de gösterilebilir.

Ulaşım

Acıbadem’den Kadıköy ve İstanbul Boğazı girişi…

Acıbadem semti, ulaşım açısından oldukça verimli bir bölgede bulunmaktadır. Gerek Kadıköy’e gerek Üsküdar’a olan yakınlığı, E5 otoyolunun Acıbadem’i ortasından kesmesi, çevreyollarına hakim olması sayesinde Acıbadem, ulaşımın hiç de zor olmadığı bir semttir.

 

Toplu taşıma ile ulaşım

Kadıköy’den ve Üsküdar’dan hareket edip Acıbadem Caddesi’ni kat eden İETT otobüsleri, Kadıköy hareketli Acıbadem minibüsleri mevcuttur. Eğer E5 otoyolu tercih edilecekse Kadıköy ve Üsküdar’dan kalkıp E5 otoyolunu takip eden herhangi bir toplu taşıma aracı da sizin işinizi görecektir. E5 üzerindeki Acıbadem Köprüsü durağı Acıbadem Caddesi’ne ve semt merkezine, Emek Sitesi durağı Acıbadem’in doğu kısmına, İstek Vakfı durağı ise güney kısmına ulaşım için idealdir. Ancak E5 yoluyla Acıbadem Köprüsü güzergahı özellikle Acıbadem’in kuzey ve Üsküdar kısmına ulaşım için pek de uygun değildir. Yukarı Acıbadem’e ulaşım için Acıbadem Caddesi’ni takip eden toplu taşıma araçları kullanılmalıdır. Kadıköy-Kartal metrosunun önemli istasyonlarından biri bu semte yapılacaktır.

Avrupa Yakası’na ulaşım

 

Acıbadem Caddesi Eski Karakol önü

Acıbadem semtinin geniş anlamda bakıldığında komşuları Kadıköy, Üsküdar, Altunizade, Bağlarbaşı, Göztepe olarak sayılabilir. Bu da semtin çevreyollarıyla ulaşım için uygun olduğunu göstermektedir.

Acıbadem’den Koşuyolu’na geçip sırayla Koşuyolu ve Tophanelioğlu Caddelerini kullanarak Altunizade’ye ulaşabilir, Boğaziçi Köprüsü’ne giriş yapabilirsiniz. Aynı köprüye ikinci bir yoldan ulaşım için ise E5 otoyolunu kullanmanız gerekmektedir. İzmit-Ankara yönüne doğru otoyolu takiben, Göztepe Köprüsü’ne gelmeden önce köprü girişi verilmektedir. Boğaziçi Köprüsü çıkışında Altunizade sapağından sonra Acıbadem’e giriş geçtiğimiz yıllarda verilmiştir. Ancak Acıbadem Caddesi bu şekilde sadece tek yönlü olarak Çevreyolu’na bağlanmıştır. 1. Köprü Çevreyolu Acıbadem Caddesi’ne bağlanmasına rağmen, Acıbadem Caddesi Çevreyolu’na direk çıkışa sahip değildir.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü için ise yine E5 otoyolunu takip etmeniz gerekmektedir. İzmit-Ankara yönünde ilerlerken sırayla Göztepe ve Yenisahra’ya ulaştıktan sonra Kozyatağı’na gelmeden 2. Köprü girişi verilmektedir.

Acıbadem’de yaşam

İstanbul’daki özel okullarından biri olan Bilfen Koleji’nin Lise ve İlköğretim kısmı, Ahmet Sani Gezici Lisesi,Çamlıca kız lisesi , İstek Vakfı Okulları, Özel Doğuş Üniversitesi, Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi, M. Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi, Acıbadem Sağlık Grubu’nun ilk şubesi olan Acıbadem Kadıköy Hastanesi, Acıbadem GATA Hastanesi, Anadolu Yakası Telekom Müdürlüğü, Anadolu Yakası Posta İşleme Merkezi (PTT), İş Bankası Konutları ve Carrefour’a bağlı alışveriş merkezi Tepe Nautilus bu semttedir. 10 dakika mesafede ise Üsküdar Amerikan Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, St. Joseph Lisesi gibi okullar bulunmaktadır.acıbadem motorlu kurye hiz.sunar,

 

 

Hemen Ara